Ako narezať silikónovú 3D formu


Silikónová 3D forma býva niekedy už vopred narezaná, aby sa dal odliatok ľahko vybrať. Ak forma nie je narezaná, je potrebné, aby ste si ju pred použitím sami narezali ostrým nožom a následne spevnili gumičkami. Ukážeme Vám, ako na to.
Budeme potrebovať:
  • silikónová 3D forma
  • ostrý nôž alebo orezávací nožík
  • minimálne 2 gumičky na spevnenie formy
  • suroviny na výrobu mydla alebo sviečky

POSTUP:
1. Vyberieme vhodné miesto na narezanie silikónovej formy. Môže to byť miesto, kde je forma spájaná alebo si nájdeme iné kritické miesto, z ktorého by bolo náročnejšie vybrať stuhnutý odliatok. Formu narežeme cca po začiatok dna. V žiadnom prípade ju nemôžeme rozrezať celú, lebo keby sme prerezali dno, roztopená mydlová hmota alebo vosk by mohli z formy vytiecť.
2. Takto vyzerá narezaná forma.
3. Narezanú formu spevníme gumičkami minimálne na dvoch miestach, aby sa nám forma pri nalievaní neroztiahla a aby z nej hmota nevytiekla.
4. Do gumičkami spevnenej formy nalejeme roztopenú mydlovú hmotu alebo sviečkový vosk a necháme dôkladne vytuhnúť. Nezabudnite, že pri výrobe sviečok je potrebné narezať aj otvor na knôt a cez otvor pretiahnuť knôt. Postup nájdete na našom blogu:
Ako narezať a prepichnúť novú silikónovú formu na sviečku
5. Po stuhnutí hmoty alebo vosku odstránime gumičky z formičky, formu roztiahneme a odliatok následne opatrne z formy vyberieme.
6. Ak sa Vám stane, že sa hotové mydielko pri vyberaní z formy zlomí alebo sa z formy ťažko vyberá, môžete formu narezať ešte na ďalšom mieste - najlepšie oproti prvému rezu.
Takto vyzerá forma narezaná na dvoch miestach.


7. Ďalej postupujeme rovnako: formičku spevníme gumičkami a do formičky nalejeme roztopenú mydlovú hmotu, príp. vosk. Po stuhnutí hmoty alebo vosku odstránime gumičky, formu čo najviac roztvoríme a hotové mydlo (príp. sviečku) opatrne z formy vyberieme. Pri vyberaní Vám môže niekto pomôcť tým, že Vám podrží roztvorenú formu, aby ste mohli ľahšie odliatok vybrať.


Nemusíte sa báť, že by sa Vám formička po narezaní zničila. Forma je dostatočne pružná a aj po narezaní ju môžete použiť mnohokrát.


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Sviečky z palmového vosku odlievané v polykarbonátových formách

Viacfarebné maľované šumivky