EKO prach na pranie

Ochrana prírody, snaha eliminovať jej znečisťovanie a žiť ekologickejšie sa našťastie stávajú súčasťou každodenného života mnohých z nás. Každý môže začať priamo od seba - nielen separovaním odpadu, elimináciou obalov a plastov, ale aj používaním prírodnej kozmetiky, ekologickejších čistiacich a pracích prostriedkov, pretože práve kozmetiky a drogérie používame v našich domácnostiach neúrekom a práve tie naše životné prostredie veľmi zaťažujú. Prinášame Vám preto návod, ako si jednoducho a rýchlo, len za pomoci troch surovín, vyrobíte kvalitný prací prostriedok šetrný k prírode aj k Vašej peňaženke.  

Budeme potrebovať:
  • A) 3 polievkové lyžice perkarbonátu sodného (bielidla) - objednáte: CZ SK - na pranie bieleho a stálofarebného prádla alebo B) 3 polievkové lyžice uhličitanu sodného - objednáte: CZ SK - na pranie farebného prádla
  • 1 čajovú lyžicu nastrúhanej mydlovej hmoty Rebatch - objednáte: CZ SK
  • cca 20 - 30 kvapiek prírodného esenciálneho oleja (prípadne môžete upraviť dávkovanie podľa vlastného uváženia) - objednáte: CZ SK (my sme použili levanduľovú silicu FRANCE objednáte: CZ SK)
POSTUP:
 

1. Mydlovú hmotu Rebatch nastrúhame na strúhadle na väčšie rezance.
2. Odmeriame 3 polievkové lyžice prášku na pranie - perkarbonát sodný, ak idete prať biele alebo stálofarebné prádlo (perkarbonát sodný zanechá Vaše prádlo žiarivo biele a vyčistí aj fľaky a škvrny na prádle) alebo 3 lyžice uhličitanu sodného, ak sa chystáte prať farebné alebo tmavé prádlo.
3. Odmeranú dávku pracieho prášku vsypeme do vrecka.
4. Priamo do prášku vo vrecku pridáme cca 20 - 30 kvapiek prírodného esenciálneho oleja podľa vlastného výberu. My sme použili levanduľovú silicu, ale môžete vyskúšať aj iné esenciálne oleje z 
našej ponuky. 
5. Vrecko chytíme na oboch koncoch tak, aby sa z nich prášok nevysypal a dôkladne prášok pretrepeme, aby sa v ňom rovnomerne rozptýlila pridaná vôňa.

A to je naozaj všetko. Nastrúhanú mydlovú hmotu a prášok zmiešaný so silicou pridáme rovno do bubna práčky k prádlu a perieme na teplote min. 40 oC, pretože práve od tejto teploty prášok účinkuje tak ako má. Samozrejme, prádlo môžete kľudne prať aj na vyššej teplote, ako ste zvyknutí pri bežnom pracom prostriedku.


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Prírodné sviečky s prírodnými farbami

Sviečky z palmového vosku odlievané v polykarbonátových formách

Šumivé bomby do kúpeľa